A fost reabilitat unul dintre cele mai lungi drumuri locale din Țara Loviștei

Primăria Racovița a fianlizat cel mai lung drum comunal, drum în lungime de 6 km, care leagă localitatea de comuna vecină Boișoara, traversează 4 sate – Copăceni, Racovița, Blănoiu, Gruiu Lupului și leagă și trei mănăstiri.

Drumul urcă la peste 600 de metri altitudine, pătrunde adânc în Țara Loviștei, în zona platourilor intramontane, oferă o panoramă completă asupra Văii Oltului, în zona Cornet.

”A fost o investiție amplă dar acum odată finalizată vreau să spun că se va deschide și ca o arteră agroturistică. Este un alt drum care pătrunde în Țara Loviștei, în această frumoasă drepresiune”, susține primarul Narcis Iliescu.

Acesta se declară încântat de declararea celor două castre romane obiectiv UNESC dar în același timp dorește să afle și care sunt reglementările în domeniu.

”Este un punct de atracție turistică acest aspect. Am cunoscut echipa internațională care a muncit la acest proiect. Dar acum trebuie să vedem care sunt reglementările în domeniu. Pentru că trebuie să fie complementare activității umane aici. Nimeni nu are interesul să distrugă aceste obiective dar trebuie să vedem ce reguli sau ce normative apar cu privire la regimul construcțiilor în zona acestor castre”, mai spune Iliescu.

Primăria Racovița îi așteaptă pe locuitori să se distreze la mijlocul lunii august, când vor fi trei zile de sărbătoare aici, în comună. Moment de socializare, premiere a cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie, 3 zile de concerte, de spectacole, pe platoul din  centrul comunei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *